Przejdź do treści

Rozpoczęcie sezonu szczepień przeciw grypie

Rozpoczęcie sezonu szczepień przeciw grypie

Od tygodni eksperci informują, że zaszczepienie się przeciw grypie w sezonie 2020/2021 jest szczególnie ważne. Obecny sezon grypowy zbiegający się z pandemią wirusa SARS-CoV-2 będzie wyzwaniem zarówno dla służby zdrowia, jak i samych pacjentów. Grypa to choroba wysoce zaraźliwa, przenosi się drogą kropelkową. W aptekach oraz punktach szczepień pojawiły się już pierwsze szczepionki przeciw grypie.

konferencja grypa 8

W siedzibie Głównego Inspektoratu Sanitarnego odbył się dziś briefing prasowy pn.: „Rozpoczęcie sezonu szczepień przeciw grypie” w którym udział wzięli Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia Maciej Miłkowski, dr Ernest Kuchar Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Krajowy Konsultant w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz.

- Zadbajmy o bliskich, bądźmy w tym roku szczególnie odpowiedzialni. Prowadzimy działania, aby szczepionka była dostępna dla tych, którzy będą chcieli się zaszczepić oraz dla pracowników ochrony zdrowia, którzy powinni być przykładem dla obywateli – zaapelował Minister Pinkas.

Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grpy szczepienie jest jedną z metod skutecznego zabezpieczenia się przed powikłaniami pogrypowymi. Immunizacja polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka antygenu wirusa, który ma za zadanie nauczyć układ odpornościowy, jak bronić się przed patogenem poprzez wytwarzanie przeciwciał. Każdego roku ustalany jest skład szczepionki, który jest dostosowany do sytuacji epidemiologicznej. Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki czterowalentne, które zapewniają ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy – dwoma typu A i dwoma typu B. Dodatkowo, jeśli infekcja wystąpi pomimo szczepienia, szczepienie łagodzi jej przebieg, ale przede wszystkim chroni przed groźnymi powikłaniami pogrypowymi.

Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z drugą falą zachorowań na COVID – 19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne. Choroby te dają bardzo podobne objawy. Szczepionkę przeciw grypie można zaaplikować przez cały sezon szczepień, trwający od września do grudnia, jednak eksperci zalecają zabezpieczenie się już wczesną jesienią. Najważniejsze, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku.

- Nic ważniejszego nie mamy w tej chwili w zdrowiu publicznym niż dobry wybór zdrowotny. Prawdziwy dobry wybór zdrowotny to właśnie zaszczepienie się – podsumował Jarosław Pinkas

Wróć